sobota
08:00
26 august

SIAF 2017

KULTÚRA
Letisko Sliač, Sielnica
Miesto konania
KLIKNITE TU
Webová adresa

SIAF bude aj tento rok jedinečný

Záver leta je už tradične spojený s najväčšou leteckou udalosťou na Slovensku. Hlavný programový partner, Ministerstvo obrany SR a organizátori prestížneho podujatia Medzinárodných leteckých dní - Slovak International Air Fest 2017, sú aj tento rok pripravení ponúknuť to najlepšie. Zvýšený pohyb pilotov a návštevníkov z mnohých krajín sveta, nebude chýbať ani v uliciach Banskej Bystrice. Hoci sa prázdniny ešte len začali,  fanúšikovia mohutných strojov sa na posledný augustový víkend môžu tešiť už dnes.

MLD SIAF 2017 budú výnimočné hneď niekoľkými prvenstvami. V dňoch 26. a 27. augusta sa po prvý raz predstaví vo vzduchu nielen americký strategický bombardér B-52, ale aj americký bombardér B1 či chorvátska akrobatická skupina Krila Oluje (Krídla búrky) na lietadlách Pilatus PC-9M. Po mimoriadnom úspechu španielskej akrobatickej skupiny Patrulla Águila, sa Španielsko na SIAF-e premiérovo predstaví sólovou akrobaciou na lietadle EF-18M Hornet. Jedným z vrcholov leteckých dní bude sedemčlenná formácia Al Fursan (rytieri) zo Spojených arabských emirátov. Zástupcovia svetoznámej akrobatickej skupiny v týchto dňoch navštívili Leteckú základňu Sliač, aby zistili, či je na ich prílet všetko pripravené. „Mňa osobne veľmi teší, že návštevníci najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku budú mať prvýkrát možnosť vidieť aj vrtuľníky UH-60 M Black Hawk. Realizujeme teda to, čo sme sľúbili, že vybudujeme moderné ozbrojené sily, ktoré budú plniť úlohy v prospech občanov Slovenskej republiky. Pretože v najbližších rokoch budú mať využitie práve v rámci domáceho krízového manažmentu,“ hovorí minister obrany Peter Gajdoš.

Návštevníci sa majú na čo tešiť

V letovej ukážke sa predstaví, okrem iných, aj unikátny stroj Messerschmitt Me 262, starý elegán Supermarine Spitfire  i belgický A109 Demo Team v dynamickej ukážke na vrtuľníku A109BA. Českí susedia, ktorí patria k tradičným účastníkom a radi sa na letecké dni vracajú, predvedú v závere prázdnin stíhačku JAS-39 Gripen, vrtuľník Mi-24/35, transportný vrtuľník Mi-171 Š SOF2, lietadlo L-159 ALCA i transportné lietadlá CASA C-295M  a CL-601 Challenger. „Medzinárodné letecké dni aké ponúkame tento rok tu ešte neboli a dovolím si tvrdiť, že ani dlho nebudú. Vďaka potvrdenej účasti zahraničných akrobatických skupín a vynikajúcich lietadiel sa môže SIAF rovnať najväčším a najšpičkovejším leteckým dňom vo svete. Na zozname účastníkov nechýbajú zvučné stroje, ktoré patria vo svete leteckých šou k unikátom. Som hrdý na to, že ich budeme môcť privítať na Slovensku,“ hovorí generálny riaditeľ MLD SIAF a riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.  Návštevníci sa môžu tešiť aj na ďalšie prekvapenia, ktoré budú organizátori postupne odhaľovať. Podujatie by sa len ťažko organizovalo bez podpory sponzorov a partnerov. Vysoká návštevnosť banskobystrického regiónu je záväzkom okolitých miest a obcí, aby sa hostia u nás cítili čo najlepšie. „Letecké dni v srdci Slovenska patria už dlhodobo k najväčším podujatiam v regióne a organizátorom sa ich darí každý rok pripraviť na kvalitnej úrovni. Banskobystričania si zvykli, že SIAF je jedinečnou akciou v závere augusta, ktorá bezpochyby prináša neopakovateľnú atmosféru a nezabudnuteľné výkony skvelých pilotov. Vďaka patrí najmä hlavnému organizátorovi, Slovenskej leteckej agentúre, ktorá roky dokazuje vysokú profesionalitu a skúsenosti pri organizovaní takéhoto podujatia. Som presvedčený, že si všetci odnesú mnoho zážitkov a chuť vrátiť sa aj o rok,“ dopĺňa primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. Vstupenky na najväčšie letecké podujatie sú dostupné na: predpredaj.sk. Viac informácií nájdete na www.siaf.sk, www.zlatekridla.sk, FB a Instagrame.

Pridať do kalendára 26/08/17 08:00 Europe/Paris SIAF 2017 SIAF bude aj tento rok jedinečný Záver leta je už tradične spojený s najväčšou leteckou ud...www.podujatiabb.sk | portál podujatí Letisko Sliač, Sielnica https://www.siaf.sk/ true MM/DD/YYYY